Blog

emlak-pandemi

Pandemi Döneminde Emlak Tercihleri

Genel

Pandemi Döneminde Emlak Tercihleri

Pandemi ile birlikte dünyada olduğu gibi Türkiye’de de emlak sektöründe önemli değişiklikler oldu. Türkiye’de birçok şirket dijitalleşme ile birlikte uzaktan çalışma sürecini kalıcı olarak devam ettirme kararı aldı.

Yaşanan bu süreç insanların konut derdinde önemli değişiklikleri beraberinde getirdi .

Şehirde yaşamanın yerini bahçe, teras ve balkonu olan yaşam alanı  konutlar almaya başladı.

İnşaat şirketleri artık bu tarz projelere daha çok odaklanıyor bunun yanında dijitalleşme ile birlikte uzaklaş çalışmana yarattığı sonuçlardan biri de yazlık bölgelerine olan talebin hızlı bir şekilde artıyor olması. İstanbul’da özellikle Adalarda ev fiyatları %70- 80 aralığında artmış bulunmakta. Bununla beraber İstanbul dışındaki tatil beldelerinde de ciddi bir fiyat artışı söz konusu, insanlar İstanbul’dan ve İstanbul’un merkezinden uzaklaşıyorlar. Pandemi dönemi sona erse bile tekrar her şey eskisi gibi olmayacak İstanbul merkezindeki özellikle ticari mülkler de kira ve satış fiyatlarında düşüş devam edecek. Önümüzdeki birkaç yıl içerisinde AVM’ler, plazalar ve benzeri Ticari mülklerde kullanım değişiklikleri olması bekleniyor.

Eğitimin uzaktan devam etmesi durumunda eğitim binaları ,yurtlara olan talebin aşağı doğru ineceği öngörülmekte. Her sektörde olduğu gibi pandemi Emlak sektöründe taşları yerinden oynattı. Eskiden büyüklere yatırım yapan müşteriler şimdi arsa şehrin dışında bulunan müstakil ev veya milyonlara yapmaktalar. 

Leave your thought here

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir